بلاگ – سایدبار راست

ایزو 9001 (استاندارد ایزو مدیریت کیفیت تولیدات و خدمات)

توسط 3 نوامبر 2021

استاندارد ایزو ۹۰۰۱ استانداردی شناخته‌ شده در سیستم‌های مدیریت کیفیت است.استاندارد ایزو ۹۰۰۱ برای کمک به اجرای یک سیستم مدیریت کیفیت کارآمد طراحی شده‌ است و تضمین می‌کند که سازمان‌ها همواره مطابق با استانداردهای مورد نیاز هماهنگ باشند. این مساله با تاکید بر یک سری اهداف، اصول و اهداف کلیدی که برای هر کسب‌ و کار مهم هستند به دست می‌آید تا اطمینان حاصل شود که نیازهای مشتریان و سهامداران به درستی مورد توجه قرار گرفته‌ است.گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 توسط هر کسب و کار، چه بزرگ و چه کوچک در تمامی بخش های صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای دریافت استاندارد ایزو ۹۰۰۱

کاهش هزینه‌ها

سیستم‌ها و فرآیندهای بهبود یافته منجر به استفاده کارآمدتر از زمان، منابع و  همچنین مهارت‌ها برای کاهش هزینه‌های کلی می‌شوند.

مطابقت با اطمینان

در حالی که الزامات قانونی و حقوقی می‌تواند از صنعت به صنعت متفاوت باشد، حیاتی است که هر سازمان با تمام قوانین و مقررات مربوطه در ارتباط با حوزه آن‌ها منطبق باشد.اخذ ایزو ۹۰۰۱ به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که استانداردهای موجود را شناسایی و به درستی رعایت کنند، در حالی که از ساختار فرآیندها برای کنترل انطباق در داخل سازمان پشتیبانی می‌کنند.

افزایش اعتماد به نفس

یکی دیگر از مزایای استفاده از گواهینامه ISO 9001، افزایش اعتماد مشتری است. دریافت استاندارد ایزو 9001 به شما این امکان را می‌دهد که بازخورد مثبتی داشته باشید و احتمال برد کسب و کارتان در بخش‌های خصوصی و عمومی را افزایش دهید.

سوالات متداول در مورد ISO 9001

آیا ISO 9001 برای هر بخشی از سازمان اعمال می شود؟

بله. به منظور واجد شرایط قرار گرفتن گواهینامه ایزو ۹۰۰۱، شما باید یک سیستم مدیریت کیفیت (QMS) را در تمام سازمان خود اجرا کنید. این امر به فرآیندهای مورد استفاده برای ایجاد و کنترل محصولات و خدمات عرضه‌ شده توسط یک سازمان اعمال می‌شود.

آیا سازمان من می تواند گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 را اخذ کند؟

گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ را می توان عملا برای هر محصول یا سرویس و نیز فرآیندهای مورد استفاده برای ایجاد / تامین آن اعمال کرد.

چگونه ایزو ۹۰۰۱ باعث بهبود کسب‌ و کار سازمان ها خواهد شد؟

پیاده‌سازی یک سیستم مدیریت کیفیت کارآمد به انگیزه بخشیدن به کارکنان و افزایش بهره‌وری از طریق شناسایی و تعریف نقش‌های کلیدی و مسئولیت کمک می‌کند. این امر همچنین به کاهش هزینه‌ها با برجسته کردن کمبودها در محصولات و خدمات کمک می‌کند. این فرآیند شناسایی و تشخیص راه را برای توسعه راه‌حل‌های موثر هموار می‌کند که در بین موارد دیگر منجر به کاهش تلاش‌های بیهوده و کاهش شکایات خواهد شد. از دیدگاه کاربران خدمات، سفارشات و مشخصات باید به طور پیوسته برآورده شود که باعث افزایش فرصت‌ها برای کسب‌ و کار شما می‌شود.

چرا استاندارد ایزو 9001  را دریافت کنید؟

مزایای دستیابی به گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ بسیار زیاد بوده و ارزش قابل‌توجهی برای سازمان شما به همراه دارد.

با دریافت گواهینامه ISO ۹۰۰۱: ۲۰۱۵ می‌توانید تضمین کنید که سازمان شما مطابق با استانداردهای بین‌المللی سیستم‌های مدیریت کیفیت و تضمین کیفیت برای محصولات و خدمات شما است.

اخذ گواهینامه ایزو 9001 و همچنین اجرای دستورالعمل های آن می تواند بهبود عملکرد سازمانی و خروجی آن را تضمین کند.

ایزو 9001 سیستم‌ها را برای استفاده کارآمد از منابع ارزشمند برای بهبود اعتبار کلی در صنعت مهبا می کند، همچنین ایزو ۹۰۰۱ این اطمینان را به شما می‌دهد که کسب‌ و کار شما با استانداردی بهینه برای رونق و پیشرفت مداوم فعالیت می‌کند.

آیا اخذ گواهینامه ایزو 9001 مفید است؟

ممکن است جهت اخذ این استاندارد با تردید مواجه شوید و این سوال برایتان پیش بیاید که ” آیا اخذ استاندارد ایزو ۹۰۰۱ برای سازمان ما مفید است؟ آیا بررسی کل کسب‌ و کار ما فقط برای یک گواهینامه ارزش دارد؟

در پاسخ به این ابهامات و سوالات باید گفت در عصر امروز مشتریانی که ما با آن‌ها کار می‌کنیم به درک مزایا و فواید اخذ گواهینامه در کسب و کار خود دست یافته اند.امروزه شرکت‌های کوچک و بزرگ در حال اخذ ایزو ۹۰۰۱ هستند زیرا برای تحقق رشد کسب‌ و کار آنها و برای رسیدن به اهدافشان مفید بوده است.

با اجرای الزامات استاندارد ایزو ۹۰۰۱، شرکت شما بهتر اداره خواهد شد. کارکنان بهتر درک خواهند کرد که چه چیزی از آن‌ها انتظار می‌رود و به مشتریان بهتر خدمت خواهند کرد. با کمی توجه، مراقبت و سرسختی می‌توانید گام‌هایی را بردارید که به کسب‌ و کار شما از طریق اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ کمک کند و از رقبا پیشی بگیرید.

آیا می‌دانستید؟

اگر سازمان ها، شرکت ها و مراکز مختلف در بازاریابی محصولات یا خدمات خود از یک لوگوی ایزو ۹۰۰۱ استفاده کنند احتمال بیشتری وجود دارد که مشتریان با آن شرکت ارتباط برقرار کنند.

آیا می‌دانستید؟

تحقیقات اخیر نشان داده است که طی یک دوره ۱۰ ساله، شرکت‌هایی که استاندارد ایزو ۹۰۰۱ را اخذ کرده بودند بازده بیشتری را نسبت به کسانی که این سیستم را انجام نداده بودند، به دست آوردند؟ علاوه بر این، تولید و فروش محصولات و خدمات آن ها نیز به شدت بهبود یافته است.

ایزو 14001 (استاندارد ایزو مدیریت محیط زیست و پیرامونی)

توسط 3 نوامبر 2021

استاندارد ISO 14001 استانداری است که با راهنمایی ها و دستورالعمل های خود به سازمان ها کمک می کند تا از آسیب زدن به محیط زیست پیرامونی جلوگیری به عمل آمده و آسیب های ناشی، حذف یا به حداقل کاهش یابد.

ایزو ۱۴۰۰۱ ؛ ISO سازمان جهانی استاندارد (مرجع جهانی متشکل از موسسات ملی استاندارد کشور های مختلف سازمان های عضو ISOمی باشد) تهیه استانداردهای  جهانی معمولاً از طریق کمیته فنی آن صورت می پذیرد. هر یک از سازمان های عضو بنا بر علاقه به موضوعی که گروه فنی برای آن تشکیل شده حق مشارکت در آن گروه را دارد. سازمان های بین المللی، دولتی و غیردولتی نیز در همکاری با سازمان جهانی استاندارد در این فعالیت مشارکت دارند ISO درباره استانداردهای  الکتروتکنیکی  همکاری نزدیکی با کمیسیون جهانی الکتروتکنیک(IEC) دارد.

رویه های مورد استفاده برای تدوین این سند و آنهایی که برای حفظ آن در آینده استفاده شده اند در مقررات بخش ۱ تشریح شده اند . به خصوص ضوابط مختلف مورد نیاز برای تایید انواع مختلف اسناد ایزو باید دقت کرد پیش نویس این سند در تطابق با قواعد ویراستاری مقررات ISO IEC بخش دو تهیه شده است، توجه کنید ممکن است برخی بخش‌های این سند تحت حق امتیاز ثبت شده باشد. ISO مسئولیت شناسایی این بخش ها را به صورت کلی و جزئی نمی پذیرد. جزئیات حقوق امتیاز شناسایی شده در طی تدوین این سند در مقدمه و یا در فهرست ISO اظهار حقوق ثبت شده دریافتی موجود است.

تاریخچه و آخرین ورژن گواهینامه ایزو 14001

سازمان جهانی استاندارد(International Organization for Standardization ) در سال ۱۹۹۳ با تشکیل کمیته فنی تحت ریاست کشور کانادا اولین گام را برای نگارش یک استاندارد جهانی مدیریت محیط زیست EMS برداشت و در سال ۱۹۹۶ اولین ویرایش این استاندارد را تحت عنوان ISO 14001 منتشر نمود .

در سال ۲۰۰۴ استاندارد ISO 14001 مورد ویرایش قرار گرفت و ورژن ۲۰۰۴:ISO 14001 آن برای پیاده سازی در اختیار سازمان ها قرار گرفت.

استاندارد بین المللی ISO 14001 ورژن ۲۰۱۵ سومین ویرایش ازسری استاندارد ISO 14001 است. این نسخه نیز در ادامه نسخه ۲۰۰۴ و با هدف بهبود آن ویرایش و سپس توسط سازمان ISO منتشر گردید. ویرایش ۲۰۱۵ این استاندارد که به صورت ISO 14001:2015 بیان می شود اصلاحیه فنی ISO 14001:2004 / COR.1:2009 را نیز شامل می شود.

لزوم اخذ گواهینامه ایزو 14001 ورژن ۲۰۱۵

سازمان و شرکت ها نسبت به محیط پیرامون خود نظیر هوا، آب،‌ خاک، منابع طبیعی، گیاهان، جانوران و انسان ها مسئول می باشند. تولید محصولات یا ارائه خدمات باید به گونه ای طراحی شده و صورت پذیرد که به محیط زیست پیرامونی ما آسیبی وارد نسازد. رشد صنایع و صنعتی شدن شهرها باعث استفاده هر چه بیشتر از منابع طبیعی مانند نفت، گاز، آب و … شده لذا کاهش منابع طبیعی و آلودگی محیط زیست از اثرات منفی صنعتی شدن جوامع می باشد، سازمان بین المللی ایزو با تدوین استاندارد ISO 14001 سعی بر این داشته تا اثرات منفی صنعتی شدن جوامع بکاهد.

دامنه کاربرد گواهینامه ایزو 14001

استاندارد ISO 14001 در مورد هر سازمانی که مایل به اعمال موارد زیر باشد کاربرد دارد :

الف ) اجرا ، نگهداری و بهبود یک سیستم مدیریت زیست محیطی

ب ) حصول اطمینان از انطباق با خط مشی زیست محیطی که خود تعیین کرده است

ج ) اثبات این انطباق به دیگران

د ) درخواست گواهی / ثبت سیستم مدیریت زیست محیطی خود توسط یک سازمان برونی (CB)

ه ) تعیین انطباق با این استاندارد و اظهار آن توسط خود سازمان

تمام الزامات مندرج استاندارد ISO 14001 به منظور لحاظ شدن در هر سیستم مدیریت زیست محیطی در نظر گرفته شده اند. گستره کاربرد آن به عواملی مانند خط مشی زیست محیطی سازمان ، ماهیت فعالیتهای آن و شرایطی که در آن فعالیت می نماید بستگی دارد.

محتویات این استاندارد بین المللی

این استاندارد بین المللی با الزامات ISO برای استانداردهای سیستم مدیریت انطباق دارد. این الزامات دارای یک متن با ساختار سطح بالا و متن اصلی یکسان و اصطلاحات مشترک و تعاریف اصلی می باشد که برای بهره مندی کاربرانی طراحی شده که چندین استا دارد سیستم مدیریتی ISO را پیاده سازی می کنند.

در ادامه مطلب ایزو ۱۴۰۰۱ این استاندارد بین المللی الزامات مربوط به دیگر سیستم های مدیریتی مانند استانداردهای مربوط به کیفیت، بهداشت و ایمنی شغلی، انرژی یا مدیریت مالی در بر نمی گیرد. البته این استانداردهای بین المللی سازمان را قادر می سازد از رویکردی مشترک و تفکری ریسک محور برای یکپارچه سازی سیستم مدیریت محیط زیست با الزامات سیستم های مدیریت دیگر استفاده  کند.

این استاندارد بین المللی در برگیرنده الزامات مورد استفاده برای ارزیابی انطباق می باشد. سازمانی که می خواهد انطباق با این استاندارد بین المللی را نشان دهد می‌تواند انطباق را با کارهای زیر نشان دهد:

 • انجام یک قدرت عینی و خود اظهاری یا
 • درپی تایید انطباق بودن از جانب طرف هایی که در سازمان دارای نفعی هستند مانند مشتریان یا
 • در پی تایید خود اظهاری بودن از جانب طرف خارجی نسبت به سازمان یا
 • در پی صدور گواهینامه، ثبت گواهینامه سیستم مدیریت محیط زیست بودن از جانب یک سازمان خارجی

در این استاندارد بین المللی افعالی به شکل زیر استفاده می شوند:

 • Shall(باید) به یک الزام دلالت دارد.
 • Should (بایست) به یک  توصیه دلالت دارد.
 • May (مجاز) است به یک مجوز  دلالت دارد..
 • Can(می تواند) به یک احتمال یا توانایی  دلالت دارد.

هدف از اطلاعاتی که به صورت یاد آوری آمده کمک به درک یا استفاده از این  سند می باشد.not to entry مورد استفاده در بند ۳ اطلاعات اضافی برای تکمیل داده های واژگان شناسی ارائه می دهد و ممکن است شامل مفادی در رابطه با استفاده از یک اصطلاح باشد.اصطلاحات و تعاریف در بند ۳ به صورت مفهومی مرتب شده‌اند و شاخص الفبایی دارند که در انتهای این سند آمده است.

گواهینامه ایزو 14001 بخشی از IMS

ما با تیمی مجرب و سوابقی قابل استعلام آماده مشاوره و صدور گواهینامه استاندارد ISO 14001 ورژن ۲۰۱۵ را با مناسب ترین هزینه و زمان هستیم. سازمان ها می توانند با دریافت مجموعه گواهینامه های سیستم مدیریت یکپارچه IMS ضمن دریافت ISO 14001 ورژن ۲۰۱۵ آخرین ورژن استانداردهای جهانی ایزو ۹۰۰۱ ورژن ۲۰۱۵ و OHSAS 18001 ورژن ۲۰۰۷ را نیز دریافت نموده و در هزینه های مشاوره و صدور نیز صرفه جویی نموده باشند. جهت صدور گواهینامه ایزو می توانید با ایزوکیا تماس بگیرید تا در خصوص اقدامات لازم برای اخذ گواهینامه ایزو 14001 مشورت نمایید.

OHSAS 18001 (استاندارد ایزو مدیریت ایمنی و بهداشت فردی)

توسط 3 نوامبر 2021

استاندارد OHSAS یک گواهینامه جهانی است که با هدف ارزیابی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای طراحی شده و در سازمان‌های بسیاری پیاده‌سازی گردیده است. هدف اصلی پیدایش سیستم‌های مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی، ایجاد راهی برای رعایت مقررات اجباری است. این قوانین و مقررات، روز به روز سخت گیرانه‌تر می‌شوند. گامی که در این زمینه انجام شده تدوین یک سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت OHSAS 18001 است. این استاندارد در رابطه با مدیریت ایمنی و سلامت شغلی است که نیازهای ایمنی و سلامت تجارت شما را برآورده می کند.

استاندارد OHSAS مخفف Occupational Health and Safety Assessment Series می‌باشد. این اصطلاح به فارسی «سری ارزیابی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای» ترجمه شده است. براساس عنوان این استاندارد مشخص است که با مفهوم سیستم ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) بسیار نزدیک است. رعایت این استاندارد در جلوگیر از سوانح شغلی (حوادث ناشی از کار) بسیار بااهمیت است. به همین علت در ایران نیز جا افتاده است.

این استاندارد یک چارچوب مدون و جامع را جهت رسیدگی به وضعیت ایمنی و بهداشت کاری پرسنل ارائه می دهد که با اجرای آن، سازمان ها می توانند علاوه بر برآورده ساختن الزامات قانونی مرتبط (مانند قانون کار)، از بروز هزینه های ناشی از بیماری های شغلی و همچنین انجام شکایت های مختلف نزد مراجع قانونی، جلوگیری کنند.

کاربرد استاندارد OHSAS

استاندارد OHSAS18001 را استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی هم می نامند. این استاندارد الزاماتی را برای سازمانها ارائه می‌کند که می‌خواهند ایمنی کارکنانشان را بالاترین حد ممکن نگهدارند. این استاندارد از نظر متن و الزامات به استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ بسیار شبیه است. تنها بجای الزامات محیط زیستی، الزامات ایمنی و بهداشت شغلی آورده شده است.

استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای OHSAS18001 دارای الزاماتی است که با هدف کاهش ریسک در سازمان ها تدوین شده اند. این الزامات که برای سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای طرح ریزی و نوشته شده اند. در صورت اجرا در سازمان‌ها می‌توانند از طریق کنترل خطرات موجب بهبود عملکرد سازمان شوند. دامنه کاربرد این استاندارد به عواملی مانند خط مشی ایمنی و بهداشت حرفه ای و ماهیت و شرایطی که در آن فعالیت مینماید و خطرات و پیچیدگی این فعالیتها بستگی دارد. OHSAS18001 قصد دارد تا به موضوعات ایمنی و بهداشت حرفهای اشاره نماید و نه به ایمنی محصول و خدمات.

هدف و مزایای OHSAS 18001

این استاندارد به شناسایی، حذف و یا به حداقل رساندن ریسک‌های مرتبط با بهداشت و ایمنی کارکنان و سایر طرف‌های ذینفع می‌پردازد. دامنه کاربرد OHSAS 18001 نیز گسترده است. این استاندارد کلیه شرکت‌های تولیدی و خدماتی که ارتقاء و بهبود و ایمنی وضعیت پرسنل خود را مدنظر قرار داده اند. مزایای پیاده سازی OHSAS 18001 عبارتند از:

 • بهبود فرهنگ ایمنی،افزایش کنترل مخاطرات
 • شناسایی و کنترل کانون های خطر و ایجاد نظام فعال در برخورد با معضلات ایمنی و بهداشت شغلی کارکنان
 • بهبود کارایی عملیات وکاهش حوادث اتلاف ساعات تولبد
 • کاهش هزینه ها با جلوگیری از حوادث و توقف های ناخواسته به دلیل بیماریها و حوادث ناشی از کار
 • بهبود ایمنی،کیفیت محیط کار روحیه کارگران وافزایش اعتبار سازمان
 • اطمینان از قانونمندی تمامی فعالیتهای کاری بدلیل پیروی از همه نیازمندیهای قانونی که شرکت باید آنرا اجرا نماید.
 • کاهش هزینه های ناشی از عدم ایمنی و بهداشت
 • افزایش بهره‌وری
 • بهبود انگیزش و آگاهی کارکنان بعلت درگیر نمودن مدیریت ارشد و مشارکت او در فرآیندهای ایمنی و بهداشت حرفه‌ای.

خلاصه و جمع‌بندی

استاندارد OHSAS را می‌توان اتخاذ کرده و در صورت نیاز آن را در سیستم های مدیریتی دیگر استفاده کرد. برای نمونه این استاندارد با سیستم مدیریت زیست محیطی مانند ایزو ۱۴۰۰۱ ارتباط دارد. همچنین در سیستم مدیریت کیفیت مانند ایزو ۹۰۰۱ به میزان منسجمی در کنار سیستم های مدیریتی دیگر عمل خواهد کرد. این سبب می‌شود در کنار صرفه‌جویی هزینه‌ها، بی نظمی‌های عملکردی زا نیز کاهش دهد. با این وجود برنامه‌های ایمنی و بهداشت بطور معمول بعنوان ویژگی‌های افزونی در نظر گرفته می‌شود.

استاندارد OHSAS 18001 ضمن بیان نیازمندی هایی برای سیستم مدیریت ایمنی و سلامت حرفه‌ای، سازمان را قادر به کنترل کلیه ریسک‌های ایمنی و سلامت حرفه‌ای نموده و کارایی سیستم را در این راستا بهبود می‌بخشد. استاندارد ۱۸۰۰۱ OHSAS نه تنها مبین ویژگی های یک سیستم ایمنی و سلامت حرفه ای است بلکه مشخصات جزیی تری را برای طراحی یک سیستم مدیریت عمومی اظهار می‌نماید.

گواهینامه IMS (سیستم مدیریت یکپارچه IMS شامل ISO45001, ISO14001, ISO9001)

توسط 3 نوامبر 2021

خذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه در صورتی برای متقاضیان صادر می شود که دارای گواهینامه ISO 9001:2015 سیستم مدیریت کیفیت، گواهینامه ISO 14001:2015 سیستم مدیریت محیط زیست و گواهینامه ISO 45001:2018 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت باشند. لذا صدور گواهینامه IMS به صورت تکی هیچ گونه اعتبار بین المللی و داخلی ندارد.

گواهینامه IMS به عنوان تایید یکپارچگی الزامات سیستم مدیریت سازمان ها و به صورت اشانتیون برای سازمان های درخواست کننده توسط نهاد صادر کننده گواهی نامه ISO صادر می شود. لذا اخذ گواهینامه IMS رایگان توسط شرکت هوداک سیستم فرتاک امکان پذیر می باشد.

مقاله فوق توسط گروه مهندسین سیستم فرتاک جهت اطلاع رسانی از مراحل اخذ گواهینامه IMS، هزینه های اخذ گواهینامه IMS، مزایای پیاده سازی الزامات استاندارد IMS و نهاد های صادر کننده IMS مکتوب شده است. بنابراین متقاضیان با مطالعه دقیق مقاله فوق اطلاعاتی کامل در مورد استاندارد IMS به دست می آورند.

گواهینامه IMS چیست ؟

Integrated management systems سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) توسط نهاد صادر کننده ایزو نامیده می شود. متقاضیان اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه باید توسط نهاد صادر کننده گواهینامه ایزو معتبر حسابرسی شوند و سپس گواهینامه IMS در صورت اخذ سه استاندارد ایزو 9001، ایزو 14001 و ایزو 45001 صادر می شود.

صدور گواهینامه سیستم های مدیریت یکپارچه (IMS) یک رویکرد جامع است که چندین جنبه از عملکرد سازمان را برای تأمین نیازهای چندین استاندارد سیستم مدیریت ترکیب می کند. استاندارد هایی شامل ISO 50001 مدیریت انرژی، ISO 27001 مدیریت امنیت اطلاعات نیز چنانچه همزمان با ایزو 9001 اخذ گردد، سازمان متقاضی می تواند گواهینامه IMS اخذ نماید.

اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه استاندارد صدور گواهینامه ISO جامع برای سازمان متقاضی می باشد. درخواست گواهینامه IMS با الزام به اتخاذ بهترین شیوه ها و چارچوب های استاندارد بین المللی، هر بخش از صنعت را دگرگون می کند. در نتیجه سازمانها عملیات تجاری خود را بهبود می بخشند، بهبود فرآیند را انجام می دهند وبهترین بهره وری محل کار را بدست می آورند، در نتیجه به برتری و سود تجاری می رسند.

سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) تمام قسمتهای سیستم و فرایندهای سازمان را در یک چارچوب کامل ادغام می کند، سازمان را متحد می کند تا به عنوان یک واحد با اهداف مشترک کار کند.

مزایای اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه:

اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه  می تواند مزایای بسیاری را برای سازمان شما به همراه داشته باشد، منجمله:  هزینه های صدور گواهینامه، وقفه های کمتر برای سازمان، کاهش اسناد، روندهای ساده و اهداف سازگارتر در چندین سیستم مدیریتی توسط پیاده سازی الزامات سیستم مدیریت یکپارچه IMS امکان پذیر می باشد.

تأمین همزمان الزامات استانداردهای سیستم مدیریت چندگانه (همانند ایزو 9001، ایزو 14001 و ایزو 45001) فشار قابل توجهی را بر منابع سازمان وارد می کند. به جای ساده سازی فرآیندها و منابع، این امر باعث ایجاد تکرار غیرضروری از تلاش و تخصیص بودجه می شود. بنابراین باید در دستیابی به استانداردهای سیستم مدیریت در برابر منابع مورد نیاز برای دریافت گواهینامه تعادل برقرار شود.

 

اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه با استفاده از فرآیندهای ساده و اسناد، کارایی را افزایش می دهد، در نتیجه رویکرد تکرار مکررات را حذف می کند، تکرار تلاش را کاهش می دهد، عملکرد سیستم را بهبود می بخشد و هزینه ها را کاهش می دهد.

صدور گواهینامه IMS به این معنی است که گواهینامه استانداردهای سیستم مدیریت چندگانه معمولاً در یک ممیزی واحد و جامع ارزیابی می شود. سازمان ها زمان کمتری را جهت آماده سازی برای حسابرسی و ممیزی داخلی صرف می کنند و به طور قابل توجهی سرمایه گذاری کلی زمان و پول را کاهش می دهند.

مرجع صادر کننده گواهینامه IMS:

مرجع صادر کننده گواهینامه IMS می تواند جزو مراجعی باشد که توسط سازمان بین المللی ISO و تحت نظارت انجمن اعتبار سنجی IAF فعالیت می کند. همچنین نهاد صادر کننده گواهینامه IMS می تواند توسط CB های خصوصی صادر شود.

CB به عنوان نهاد صادر کننده گواهینامه استاندارد ایزو شناخته می شود، جهت اطلاع از اعتبار CB ها مقاله شرکت های CB مطالعه گردد. CB های فعال داخل ایران به صورت معتبر و غیر معتبر فعالیت می کنند. CB های معتبر گواهینامه IMS صادر نمی کنند ولی در متقاضیان در صورت اخذ گواهینامه ISO 9001، ISO 14001 و ISO 45001 از مرجع معتبر می توانند گواهینامه IMS به صورت رایگان از شرکت هوداک سیستم فرتاک اخذ نمایند.

CB های خصوصی که اغلب توسط خود ایرانی ها به عنوان CB بین المللی ساخته پرداخته شده و اقدام به صدور گواهینامه ایزو می کنند، گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه را به صورت رایگان صادر می کنند. در نهایت متقاضیان جهت اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه می توانند از مشاوره شرکت سیستم فرتاک بهره مند شوند و با توجه به نیاز های سازمانی مرجع صادر کننده گواهینامه IMS را انتخاب نمایند.

شرایط اخذ گواهینامه IMS:

اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه در صورتی برای سازمان های متقاضی توسط نهاد صادر کننده ایزو، صادر می شود که سازمان توانسته باشد شرایط استقرار چندین استاندارد مدیریتی را ایجاد و برای حسابررسی آماده نماید. رایج ترین گواهینامه IMS که برای سازمان ها صادر می شود بر مبنای استقرار الزامات استاندارد های نام برده شده در ذیل می باشد.

استقرار الزامات ایزو 9001:2015، ایزو 14001:2015 و ایزو 45001:2018، سازمانی که بتواند سه استاندارد فوق را پیاده سازی نماید می تواند گواهینامه IMS دریافت کند.

برخلاف اعتقاد متقاضیان اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه، چنانچه متقاضیان الزامات دو استاندارد مدیریتی را هم پیاده سازی نمایند می توانند گواهینامه IMS دریافت کنند. در صورتی که بطور هم زمان استاندارد ISO 9001 و استاندارد ISO 14001 پیاده سازی شود سازمان متقاضی می تواند گواهینامه IMS دریافت نماید.

گواهینامه IMS تنها در صورت پیاده سازی الزامات سیستم مدیریت کیفیت یا سیستمم مدیریت زیست محیطی صادر نمی شود بلکه متقاضیان با رعایت الزامات ایمنی و بهداشت مواد غذایی می توانند اقدام نمایند جهت اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه. بنابراین با پیاده سازی همزمان استاندارد ISO 9001:2015، ISO 22000:2018 و استاندارد HACCP گواهینامه IMS به صورت رایگان صادر می شود.

شرکت های انفورماتیکی (IT) نیز با پیاده سازی همزمان دو استاندارد ایزو 9001 و ISO 27001 می توانند اقدام به اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه نمایند. لذا به طور کلی چنانچه دو سیستم مدیریت توسط سازمان ها اجرایی شود، سازمان می تواند گواهینامه IMS رایگان دریافت نماید.

 

هزینه اخذ گواهینامه IMS:

در حقیقت اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه شامل هیچگونه هزینه ای اضافی برای سازمان متقاضی نمی شود. بلکه گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه IMS در صورتی برای  سازمان ها صادر می شود که توانسته باشند دو یا سه گواهینامه مدیریتی را دریافت کرده باشند.

بین سازمان ها به اشتباه جا افتاده در صورتی که سه استاندارد ISO 9001، ISO 14001 و ISO 45001 اخذ گردد گواهینامه IMS صادر می شود. در صورتیکه سازمان دو استاندارد حتی استاندارد ایزو 22000 و استاندارد HACCP را هم پیاده سازی کرده باشد می تواند اقدام به  اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه نماید.

گواهینامه IMS دارای هزینه صدور نمی باشد بلکه استاندارد های اجرایی برای سازمان هزینه دارد. یعنی اینکه خود گواهینامه IMS رایگان صادر می شود و در حقیقت نهاد صادر کننده هزینه صدور گواهینامه های مدیریتی صادر شده را دریافت می کند. لذا هزینه صدور گواهینامه ها بستگی به اعتبار نهاد صادر کننده گواهینامه ایزو دارد.

جهت استعلام از هزینه اخذ گواهینامه IMS همچنین کسب اطلاعات تکمیلی لطفا با شرکت هوداک سیستم فرتاک ارتباط برقرار نمایید.

مزایای اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه توسط شرکت سیستم فرتاک:

امروزه سازمان ها به دنبال یک دید کلی نسبت به کیفیت، بهداشت و ایمنی و خطرات زیست محیطی (QHSE) هستند که با آن درگیر شده اند. لذا اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه با استانداردهای بین المللی شناخته شده توسط شرکت هوداک سیستم فرتاک  شما را قادر می سازد ریسک ها را به طور کارآمد مدیریت کرده و شهرت خود را ارتقا دهید.

مزایای اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه توسط سیستم فرتاک، صرفه جویی در زمان حسابررسی و استقرار الزامات استاندارد های مورد نیاز، صرفه جویی در هزینه های سازمان های متقاضی، صدور گواهینامه IMS در کوتاه ترین زمان ممکن، صدور گواهینامه IMS به صورت رایگان و مشاوره  رایگان جهت اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه برای سازمان ها با توجه به نوع نیازی که دارند.

در زیر به بخشی از استاندارد هایی که باید با هم اجرا شوند تا یک سازمان بتواند گواهینامه IMS دریافت کند، بررسی می شود.

گواهینامه ایزو 9001:

گواهینامه ایزو 9001 به نام سیستم مدیریت کیفیت QC نیز نامیده می شود، ایزو 9001 بلحاظ تکمیل بودن متن استاندارد به عنوان استاندارد مرجع یا استاندارد مادر نامیده می شود. استاندارد ایزو 9001 جزو خانواده استاندارد ISO 9000 بوده و آخرین ویرایش استاندارد ایزو 9001 مربوط به سال 2015 میلادی می باشد.

بنابراین مراجع صادرکننده گواهی نامه ایزو، گواهینامه ایزو 9001 را با ویرایش 2015 میلادی صادر می کنند. تمامی سازمان ها حتی کسب و کار خورد فارغ از نوع فعالیت خود می توانند اقدام به اخذ گواهینامه ISO 9001:2015 نمایند. گواهینامه ایزو 9001 جزو محبوب ترین استاندارد های تدوین شده برای سازمان ها می باشد.

چنانچه سازمانی بخواهد اقدام به اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه حتما باید الزامات استاندارد ایزو 9001 را اجرایی کرده باشد.

گواهینامه ایزو 14001:

Environmental Management System سیستم مدیریت محیط زیست استاندارد ایزو 14001 توسط سازمان بین المللی ایزو نام برده شده است. ایزو 14001 توسط خانواده ایزو 14000 معرفی شد و شناخته شده است. استاندارد ایزو 14001 همزمان با الزامات استاندارد ایزو 9001 ویرایش شده و آخرین نسخه ویرایش ISO 14001 مربوط به سال 2015 میلادی می باشد.

گواهینامه ایزو 14001 توسط نهاد صادر کننده ایزو صادر می شود و متقاضی با رعایت الزامات ایزو 14001 همزمان با ایزو 9001 می تواند اقدام به اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه نماید.

گواهینامه ایزو 45001:

گواهینامه ایزو 45001 توسط سازمان بین المللی ایزو سال 2018 جایگزین استاندارد OHSAS 18001 شد لذا مراجع صدور گواهینامه، از سال 2018 به بعد گواهینامه ایزو 45001 را صادر می کنند. گواهینامه ایزو 45001 مسائل مربوط به مدیریت ایمنی و بهداشت سازمانی را اعلام می کند.

بنابراین سازمان هایی که ایمنی و بهداشت کارکنان و ذینفعان برای آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد باید الزامات استاندارد ایزو 45001 را پیروی و رعایت نمایند. سازمان ها یا پیمانکاران می توانند با رعایت الزامات ایزو 45001 همزمان با استاندارد ایزو 14001 یا استاندارد ایزو 9001 اقدام به اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه نمایند.

گواهینامه ایزو 22000:

استاندارد ISO 22000 الزامات ایمنی مواد غذایی را برای سازمان های تولید کننده، بسته بندی، پخش کننده و فرآوری مواد غذایی عنوان می کند. استاندارد ایزو 22000 سال 2018 میلادی توسط سازمان بین المللی ISO بازبینی و با توجه به الزامات استاندارد 9001 ویرایش 2015، منتشر شد.

بنابراین مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو، گواهینامه ایزو 22000 را با ویرایش جدید 2018 منتشر می کنند. شرکت های فعال در حوزه مواد غذایی می توانند با رعایت همزمان الزامات ایزو 9001، ایزو 22000 و استاندارد HACCP (حسپ) اقدام به اخذ گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه نمایند.

 

HSE-MS (استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی)

توسط 3 نوامبر 2021

در زمینه بهداشت شغلی ، ایمنی و محیط زیست ، از دهه های قبل ، برخی شرکت های بین المللی به ویژه در صنایع نفت، اقدام به تدوین استاندارد های کاربردی نمودند. استانداردهای مذکور که عمدتا با مخفف HSE-MS معرفی شده اند. HSE-MSبیان کننده دو استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای OHSAS18001 و سیستم مدیریت زیست محیطی  ایزو 14001 می باشد.

HSE-MS  مخفف Health, Safety & Environment Management System به معنای سیستم مدیریت بهداشت ، ایمنی و محیط زیست می باشد.

هر مجموعه ای که دارای گواهینامه HSE باشد بدین معناست که آن مجموعه در راستای فعالیت خود و اجرای فرایندهای تعریف شده اش ، کلیه الزامات مربوط به ایمنی و بهداشت شغلی کارکنان خود و همچنین الزامات مربوط به محیط زیست را دارد رعایت می کند. در واقع سازمانی که موفق به طراحی ، مستندسازی ، استقرار و اخذ گواهینامه سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ایی OHSAS18001 و گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی ایزو14001 گردد ، همان سیستم مدیریت HSE را پیاده سازی کرده اند.

لازم به ذکر است برای طراحی و پیاده سازی سیستم مدیریت HSE بهتر است ابتدا و یا همزمان سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 نیز طراحی و پیاده سازی گردد. دلیل این کار وجود اشتراکات اساسی بین این سه استاندارد است و این کار باعث کاهش هزینه های دوباره کاری خواهد شد.

از مزایای طراحی و پیاده سازی سیستم مدیریت ایمنی ، بهداشت و محیط زیست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·         کاهش حوادث در محیط های کاری

·         کاهش عواقب بلند مدت در زندگی کارکنان بواسطه کاهش صدمات جانی و نقص عضو

·         افزایش در ارائه تولید و یا خدمات بیشتر

·         افزایش انگیزه کارکنان به دلیل کار در یک محیط ایمن و ایده آل

·         شناسایی و ارزیابی خطراتی که در محیط وجود ارد اما دیده نمی شود

·         کاهش ضایعات ( چه محصول باشد و چه خدمت )

·         کاهش آلودگی های زیست محیطی شامل آلودگی آب ، خاک و هوا

·         نگهداری منابع طبیعی برای نسل های آینده

·         مدیریت صحیح پسماندها

·         کاهش بیماری ها و امراض از طریق حفظ محیط زیست

ایزو TS 16949 (استاندارد ایزو مدیریت کیفیت صنعت خودرو سازی)

توسط 3 نوامبر 2021

ستاندارد بین المللی سیستم مدیریت کیفیت خودروسازی ISO TS 16949 : 2009 (لازم به ذکر است این ویرایش استاندارد سیستم مدیریت کیفیت صنعت خودرو، منقضی شده است) بر اساس نیازمندی های كیفیت تعیین شده توسط گروه های اجرایی IATF و به منظور یكسان سازی انتظارات شركت های مختلف خودروساز از تامین كنندگان شان تدوین شده است.

این استاندارد بین المللی سیستم مدیریت کیفیت، شرکت های خودروساز و تأمین کنندگان فعال در زنجیره تأمین قطعات خودرو را قادر می سازد تا سیستم مدیریت كیفیت خود را با الزامات ذی ربط سایر سیستم های مدیریت از قبیل مدیریت زیست محیطی، مدیریت بهداشت و ایمنی كار و مدیریت مالی یا ریسك، هم راستا یا یكپارچه نمایند. همچنین سازمان ها می توانند سیستم های مدیریت فعلی خود را به منظور ایجاد یك سیستم مدیریت كیفیت كه منطبق با الزامات این استاندارد باشد تطبیق دهند.

طرح ریزی، استقرار و توسعه این سیستم مدیریت كیفیت برای سازمان اهداف زیر را محقق می نماید:
 • بهبود مداوم
 • تأكید بر پیشگیری از عیوب
 • كاهش نوسان و تلفات در زنجیره تأمین

این استاندارد همراه با نیازمندی های خاص مشتری كه ممكن است مورد استفاده قرار گیرد، نیازمندی های اصولی سیستم مدیریت كیفیت را تعریف می كند. همچنین این استاندارد با هدف جلوگیری از ممیزی های متعدد اخذ گواهینامه های مختلف و همچنین فراهم كردن یك رویكرد عمومی برای سیستم مدیریت كیفیت جهت صنایع اتومبیل سازی و سازمان های ارائه کننده خدمات مرتبط تهیه شده است.

استاندارد بین المللی ISO TS 16949 : 2009 ، برای شرکت هایی كه در زمینه های زیر فعالیت می كنند، كاربرد دارد:
 • تأمین کنندگان مواد اولیه مورد نیاز برای تولید مانند ورق های فولادی، رنگ، مواد شیمیایی و . . .
 • تولیدكنندگان قطعات خودرو مانند شرکت های ماشین کاری، آهنگری، ریخته گری، تزریق پلاستیک، لاستیک و . . .
 • سازندگان مجموعه های آماده مونتاژ شامل موتور، جلوبندی، فرمان، بدنه و غیره
 • فعالیت های خدماتی مانند عملیات حرارتی، آبكاری و یا فعالیت های تكمیلی و پایانی مانند پولیش كاری
 • خودروسازان

 

قسمت ها و بندهای اصلی استاندارد ایزو تی اس ۱۶۹۴۹ ویرایش سال ۲۰۰۹ میلادی، شامل موارد زیر می باشد:
 1. مقدمه
 2. هدف و دامنه کاربرد
 3. مراجع الزامی
 4. اصطلاحات و تعاریف
 5. سیستم مدیریت کیفیت
 6. مسئولیت مدیریت
 7. مدیریت منابع
 8. پدیدآوری محصول
 9. اندازه گیری، تحلیل و بهبود
  سبد خرید