Blog

نشان حلال (نشان حلال برای محصولات غذایی و آشامیدنی)

توسط در ایزو سازمان شما, صنایع غذایی, کلیه گواهینامه ها 3 نوامبر 2021

گواهینامه حلال چیست ؟ فرایند دریافت گواهینامه حلال چگونه است ؟ چرا باید گواهینامه حلال اخذ نماییم ؟ مزایای اخذ گواهینامه حلال چیست ؟ چگونه باید گواهینامه حلال دریافت کنیم. راه تشخیص گواهینامه حلال اصلی چگونه است ؟ هزینه دریافت گواهی نامه حلال چقدر است ؟ نشان حلال چگونه صادر می شود ؟ نشان حلال برای چه مشاغلی صادر می شود ؟ اخذ فوری نشان حلال جهت صادرات محصولات غذایی و…. تماما کلمات کلیدی است که توسط متقاضیان در موتور جستجو گر گوگل سرچ می گردد.

مقاله فوق توسط مشاوران مرکز مشاوره ایران گواه جهت بالا رفتن سطح فنی اطلاعات متقاضیان اخذ نشان حلال مکتوب شده. لذا با مطالعه دقیق مقاله می توانید به راحتی و بر حسب نیاز سازمان خود اقدام به اخذ گواهی نامه حلال نمایید.

نشان حلال چیست ؟

گواهینامه حلال چیست ؟ نشان حلال همانطوریکه از اسمش پیدا است به محصولاتی تعلق می گیرد که، خوردن یا آشامیدن آن توسط دین اسلام مجاز بر شمرده شده. در کل حلال به غذاهایی گفته می شود که در دین اسلام مصرف آن مجاز می باشد. نشان حلال جزو برند های تجاری محصولات غذایی و آشامیدنی هایی می باشد که، با درج در محصولات غذایی بیان کننده مصرف مجاز آن برای مسلمین می باشد. نشان حلال بر گرفته از نام غذای حلال است که در دین اسلام به کرات از آن نامبره شده و کشور های اسلامی پدید آورنده نشان حلال می باشند.

طی چند سال اخیر نشان حلال به صورت یک علامت جهانی از طرف کشورهای اسلامی در دنیا معرفی شده، به طوریکه کشور های غیر اسلامی نیز از این برند تجاری (نشان حلال) استقبال ویژه ای کرده اند. نشان حلال به محصولا غذایی، دامی و آشامیدنی ها تعلق می گیرد و اولین بار توسط کشور مالزی تدوین و منتشر شد.

چه محصولاتی باید نشان حلال داشته باشند:

گواهینامه حلال چیست ؟ نشان حلال و این برند تجاری فقط در حوزه محصولات غذایی متوقف نشده و طی سالیانه گذشته به حوزه های دیگر نیز افزایش پیدا کرده. از سال 2006 که نشان حلال توسط 57 سازمان اسلامی (OIC) گسترش پیدا نمود و در سال 2010 میلادی در کشور ترکیه به تدوین و به امضاء رسید، طبقه محصولاتی که باید جهت صادرات در این کشور ها گواهینامه حلال اخذ نمایند رو به افزایش است. محصولاتی که می بایست دارای گواهینامه حلال باشند به شرح ذیل می باشد.

غذای حلال

داروی حلال

مواد بهداشتی حلال

موارد آرایشی حلال

گردشگری حلال

خدمات بانکداری، بورس و مالی حلال

خدمات گردشگری و حمل و نقل حلال

پوشاک حلال

نکته مهم اینکه تمامی اصناف ذکر شده می توانند اقدام به اخذ گواهینامه حلال نمایند.

گواهینامه حلال با لوگو مالزی

چرا باید گواهینامه حلال اخذ نماییم ؟

گواهینامه حلال چیست ؟ اغلب مردم فکر می کنند که نشان حلال فقط برای مصارف غذایی و آشامیدنی ها است. در صورتی که بر اساس نوشته بالا تقریبا بسیاری از مشاغل می توانند اقدام به اخذ نشان حلال نمایند. اخذ گواهینامه حلال در صنایع غذایی باعث می شود محصولات و پروسه خرید و فروش آنها در بازار های کشور های اسلامی به راحتی انجام شود. مصرف کننده با دیدن نشان حلال اطمینان خاطر پیدا می کند که غذای بسته بندی شده بر مبنای شرع اسلام می باشد.

مهمترین دلیل اخذ گواهینامه حلال برای متقاضیان ورود به صادرات محصولات یا خدمات در کشور های مسلمان به ویژه کشور های عربی و مالزی می باشد. نشان حلال درج شده به روی محصولات باعث اطمینان خاطر مصرف کننده از مباح بودن و سالم بودن مواد غذایی می شود. لذا اخذ گواهینامه ایزو 9001 (مدیریت کیفیت) گواهینامه ایزو 22000 (ایمنی مواد غذایی) و گواهینامه حلال برای صادرات مواد غذایی کمک می کند به شرکت ها صادرات راحت تری داشته باشند.

صدور گواهینامه حلال :

گواهینامه حلال چیست ؟ گواهینامه حلال تاییدیه برند یا نام تجاری محصولات ویا خدماتی است که در قانون شرع اسلام مجاز نامیده می شود. حدود 57 کشور مسلمان از قوانین تدوین شده نشان حلال تبعیت می کنند. مقر و سازمان مرکزی نشان حلال در مالزی مستقر می باشد. صدور گواهینامه حلال معمولا توسط سازمان غذا دارو کشور ها انجام می شود.

در کشور ایران موسسه جهانی حلال متولی صدور گواهینامه بین المللی حلال می باشد. موسسه جهانی حلال ایران خدمات بیشماری شامل :

برگزاری دوره آموزشی حلال

انجام پروژه های پژوهشی حلال

برگزاری کنفرانس و نمایشگاه

تدوین استاندارد و آئین نامه اجرایی

مشارکت در زمینه وضع مقررات جدید استاندارد حلال

ایجاد آزمایشگاه خصوصی

صدور گواهینامه حلال

تعامل با سازمان های بین المللی جهت گسترش استاندارد حلال

 

نحوه تشخیص گواهینامه حلال معتبر:

نهاد های صدور گواهینامه حلال بیشماری در ایران ایجاد شده که گاها متقاضی را دچار سردرگمی می کند که، چه مرجعی گواهی نامه حلال معتبر صادر می کند. گواهینامه حلال معتبر باید مورد تایید انجمن حلال ایران و توسط این انجمن صادر شده باشد. روند دریافت گواهینامه حلال توسط انجمن حلال ایران در سایت خود انجمن به ادرس اینترنتی https://halalworldinstitute.org/ موجود است.

چنانچه گواهینامه حلال توسط انجمن ممیزی و صادر شده باشد اعتبار بین المللی دارد و مورد تایید سازمان غذا دارو ایران نیز می باشد. برخی نهاد های صدور از عدم اطلاعات متقاضیان سوء استفاده می کنند و گواهینامه حلال فیک با رقم های بالایی به مشتریان می فروشند که اغلب گواهینامه های حلال صادر شده فیک و قابل رهگیری نمی باشد.

نهاد صادر کننده گواهینامه حلال:

گواهینامه حلال چیست ؟ نهاد صادر کننده گواهینامه حلال در ایران انجمن بین المللی حلال ایران می باشد. منتها زمانی که متقاضی نشان حلال در اینترنت سرچ می کند با مراجع متفاوتی برخورد می کند که تماما ادعای صدور گواهینامه حلال اصلی را دارند. تولید کنندگان محصولات غذایی و کشتارگاه ها عمده مشتریان اخذ گواهینامه حلال می باشند. عمدتا درخواست اخذ نشان حلال را دارند تا بتوانند محصولات خود را به دیگر کشور ها صادر نمایند.

نهاد صدر کننده دیگری در ایران گواهی حلال صادر می کنه که اختصارا CB نامیده می شود. CB ها به صورت خصوصی اقدام به صدور نشان حلال می کنند که اغلب CB های صادر کننده اعتبار قانونی ندارند.

اغلب CB ها اعلام می کنند گواهینامه حلال با لوگو مالزی و مورد تایید کشور مالزی صادر می کنند در صورتی که گواهینامه حلال در ایران و توسط خود CB صادر می گردد.

لذا برای دریافت گواهینامه حلال معتبر حتما با ما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان مرکز ایران گواه استفاده نمایید.

قبل از دریافت گواهینامه حلال از مراجع فیک با ما تماس بگیرید. ایران گواه، مرکز مشاوره و اطلاع رسانی در خصوص اخذ گواهینامه ایزو، گواهینامه حلال و گواهینامه CE.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید